
Kvalita potravín
Minúta po Minúte
Doteraz na Bratislavu orientovaná sieť potravín Yeme uvažuje o prvých predajniach aj v Trnave a Trenčíne. Časom je možný posun aj do Žiliny a Banskej Bystrice, no zásobovať vlastnými produktmi predajne v ďalších krajoch by už vraj bolo ďaleko.
Sieť luxusných potravín Yeme vlani prvýkrát zarobila väčšie peniaze. Materská firma Slovenský potravinársky priemysel sa z covidovej straty 630-tisíc eur posunula k vlaňajšiemu polmiliónovému zisku. Podľa jej šéfa Petra Varmužu za úspechom nie je neprimerané zdražovanie potravín.
Mlyn Kolárovo zvažuje, že sa odvolá voči likvidácii 1 500 ton ukrajinskej pšenice. Štát o nej rozhodol po výsledkoch tretieho, rozhodcovského testu, ktorý potvrdil prekročené normy reziduí pesticídov.
Aj po zákaze dovozov ukrajinského obilia zostalo slovenským farmárom v sýpkach zhruba 300-tisíc ton nepredaných zrnín. Kompenzácie EÚ pokryjú len šestinu tohto objemu, upozorňuje predseda poľnohospodárskej a potravinárskej komory Emil Macho.
EÚ síce Slovensku odobrila zákaz dovozov ukrajinského obilia a olejnín, povolí sa však import cukru, medu, ovocia a zeleniny. Najviac sa boja ukrajinských konkurentov slovenské cukrovary.
Jednostranné slovenské zákazy dovozov ukrajinských potravín strieda jednotná európska ochrana. Zdravie ľudí však ukrajinské obilie a olejniny neohrozujú, v západnej Európe sa môžu mlieť a lisovať aj naďalej.
Oravskí hutníci z OFZ vlani aj napriek dlhému odstaveniu výroby prerobili iba necelé dva milióny eur. Väčšej strate sa vyhli odpredajom emisných kvót za 5,7 milióna. Prejedáme si budúcnosť, ale inak by sme vlaňajšok neprežili, hovorí šéf firmy Branislav Klocok.
Múka z Mlyna Kolárovo je bezpečná, ukázali to testy na pesticídy aj iné škodliviny, hovorí minister Samuel Vlčan. Štát v kolárovskom mlyne už skôr našiel zvyšky pesticídov, nie však v múke, ale v ukrajinskej pšenici.
Nové testy, ktoré si Mlyn Kolárovo objednal od externého laboratória, označili problémovú ukrajinskú pšenicu za vyhovujúcu. Štát však naďalej trvá na jej zničení, výsledky testov interpretuje inak.
Zákazu dovozov ukrajinských potravín sa rýchlo chopila aj opozícia. Podľa SaS zákazy prišli neskoro, Hlas straší nebezpečnou múkou a KDH chce čiernu listinu tých domácich priekupníkov, ktorí na ukrajinských dovozoch zarobili najviac.
Nie je dôvod na zákaznícku paniku, hovorí minister pôdohospodárstva Samuel Vlčan o dovezenom obilí. Ukrajinské obilie má síce zvýšený obsah rezíduí pesticídov, ale produkty s ukrajinským pôvodom sú kontrolované.
Slovensko na rozdiel od Poľska zakazuje iba dovoz niektorých ukrajinských potravín. Ich tranzit do cieľových tretích krajín v Afrike či na Blízkom Východe obmedzovať nebude, uviedol dočasne poverený minister pôdohospodárstva Samuel Vlčan.
Slovenská vláda síce dočasne zakáže dovoz ukrajinského obilia, no záujem oň už aj tak opadol, hovorí Emil Macho, predseda Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory. Dôvodom je pokles burzových cien zrnovín, a tým aj menej zaujímavá zľava na ukrajinské obilie.
Ukrajinské obilie so zvýšeným obsahom pesticídov neprekročilo normy EÚ o tisíc percent, ako mylne informovali niektoré médiá, ale „len“ o 160. Kolárovský mlyn sa bráni, že norma sa sprísnila iba nedávno a pôvodne platný limit by dodržal.
Mlyn Kolárovo ubezpečuje, že jeho výrobky pre domácich malých spotrebiteľov sú zo slovenskej pšenice. To isté podľa firmy platí aj o tovare balenom pod značkami obchodných reťazcov. Firma reaguje na nález ukrajinskej pšenice s nadmerným obsahom zvyškov pesticídov v jej skladoch.
Šesť krajín Európskej únie vrátane Slovenska žiada vytvoriť európsky nástroj na výkup lacného ukrajinského obilia. Vyšehradská štvorka (Poľsko, Česko, Slovensko, Maďarsko), Bulharsko a Rumunsko požadujú aj zavedenie colných kvót na dovoz ukrajinských poľnohospodárskych produktov na únijný trh.
Zničenie jeden a pol tisíca ton ukrajinskej pšenice by Mlyn Kolárovo nemalo ohroziť, ide o najväčšieho domáceho výrobcu múk a fabrika je taká veľká, že tento objem spracuje za dva pracovné dni. V ukrajinskej pšenici boli násobne prekročené limity na pesticídy.
Ministerstvo pôdohospodárstva dočasne zakázalo predaj výrobkov z ukrajinského obilia a jeho spracovanie na Slovensku. Dovezené obilie sa musí najskôr skontrolovať. Reaguje tak na objavenie suroviny s nadmernými zvyškami pesticídov.
Jeden a pol tisíca ton ukrajinskej pšenice plnej rezíduí pesticídov sa musí zničiť. Najnovšie testy ukázali, že by bola nebezpečná pre zdravie ľudí. Náklady ponesie firma Mlyn Kolárovo, ktorá pšenicu nakúpila.
O vstupe na slovenský trh uvažuje najväčší poľský predajca potravín Biedronka, ktorého tržby presahujú 12 miliárd eur. Diskont môže na Slovensku vyvolať podobný tlak na zlacňovanie potravín ako pred rokmi nemecký Lidl.