Kvalita potravín

Minúta po minúte

Pokuty pre výrobcov potravín dvojakej kvality sú poslednou možnosťou, povedala ministerka pôdohospodárstva Gabriela Matečná (SNS) pre Financial Times. „Je viac spôsobov, ako zabezpečiť, aby mali produkty rovnakú kvalitu. Už len fakt, že sme túto tému otvorili a hovoríme o nej, spôsobuje, že výrobcovia začínajú meniť svoje správanie.“

Ak bude premiér Fico trvať na obmedzení dovozu potravín pre zariadenia verejného stravovania, Európska komisia dá tieto kroky na právne posúdenie, povedala eurokomisárka Věra Jourová. Dodala však, že ich spomínal skôr v prípade, že by sa Brusel dostatočne nezaoberal problémom dvojakej kvality, a už ich nespomína.

Do konca novembra môžu členské štáty EÚ požiadať o grant na testovanie produktov zamerané na dvojakú kvalitu, povedala eurokomisárka pre ochranu spotrebiteľa Věra Jourová. Projekty musia štáty dokončiť do troch rokov, na tento účel Brusel zatiaľ vyčlenil milión eur.

Na Bratislavskom hrade sa dnes koná samit Za rovnakú kvalitu produktov za účasti premiérov krajín V4, eurokomisárky pre spravodlivosť Věry Jourovej a eurokomisára pre zdravie a bezpečnosť potravín Vytenisa Andriukaitisa.