Kvalita potravín

Minúta po minúte

Ak bude premiér Fico trvať na obmedzení dovozu potravín pre zariadenia verejného stravovania, Európska komisia dá tieto kroky na právne posúdenie, povedala eurokomisárka Věra Jourová. Dodala však, že ich spomínal skôr v prípade, že by sa Brusel dostatočne nezaoberal problémom dvojakej kvality, a už ich nespomína.

Do konca novembra môžu členské štáty EÚ požiadať o grant na testovanie produktov zamerané na dvojakú kvalitu, povedala eurokomisárka pre ochranu spotrebiteľa Věra Jourová. Projekty musia štáty dokončiť do troch rokov, na tento účel Brusel zatiaľ vyčlenil milión eur.

Na Bratislavskom hrade sa dnes koná samit Za rovnakú kvalitu produktov za účasti premiérov krajín V4, eurokomisárky pre spravodlivosť Věry Jourovej a eurokomisára pre zdravie a bezpečnosť potravín Vytenisa Andriukaitisa.

Fico zopakoval, že bude uvažovať o jednostranných krokoch, ak neuvidí zo strany Európskej komisie konkrétne kroky v riešení dvojakej kvality výrobkov v EÚ. Nevylúčil v takom prípade ani iniciatívu na vyzbieranie milióna podpisov občanov, aby sa Brusel musel témou vážne zaoberať.

Fico ohlásil na dnes o 15:00 tlačovku s ministerkou pôdohospodárstva Matečnou, hovoriť budú o prioritách Slovenska pred samitom o kvalite potravín.

Na samit o dvojakej kvalite potravín, ktorý bude 13. októbra v Bratislave, by mali prísť premiéri Maďarska, Poľska aj Česka, potvrdil úrad vlády. Na samite sa budú prezentovať výsledky testov kvality produktov predávaných na západe a východe EÚ, ako aj usmernenia spoločnej európskej legislatívy v tejto oblasti.

Zdroj: Úrad vlády

Tesco znížilo obsah cukru v nealkoholických nápojoch svojej značky, na 100 mililitrov nápoja pripadne menej ako čajová lyžička cukru. Reťazec tvrdí, že všetky výrobky testovali zákazníci, aby zabezpečili, že zmena obsahu cukru nezmení chuť výrobkov.

Na rozdielnu kvalitu potravín v Únii poukazuje už aj Litva. Minister poľnohospodárstva Bronius Markauskas vyzval na zavedenie jednotných štandardov pre značkové potraviny v celej Únii. Litva urobila štúdiu, ktorá odhalila rozdiely v kvalite potravín v Litve a v Nemecku. (dpa, čtk)

Už viac ako 103885 z vás dostáva správy e-mailom