
Zrážka lietadiel pri Červenom Kameni
Články
Minúta po Minúte
Letecký deň na letisku Aeroklubu Dubnica nad Váhom v Slávnici oficiálne zrušili. „Ospravedlňujeme sa všetkým, ktorí sa možno tešili. Momentálne sme v situácii, keď musíme riešiť dôležitejšie veci.“ (tasr)
Jeden zo zachránených parašutistov Peter Novák: Vyskočil som medzi poslednými. Padal som pár sekúnd, vyhýbal som sa troskám.
Parašutista Peter Novák bol v jednom z lietadiel, ktoré sa zrazili nad Červeným Kameňom. Vyskočil medzi poslednými, podľa neho zrejme zlyhal ľudský faktor. Hovorí, že počet zachránených je pri takejto nehode svetový unikát.
Video z miesta pádu parašutistov: Jeden volal 112, druhý hasil medzi prvými na mieste nehody .

Dubnický aeroklub chystal na víkend veľkú show na letisku v Slavnici. Ťahákom mal byť hromadný zoskok. Letisko je známe tým, že ako jediné na Slovensku poskytuje tandemové zoskoky z výšky štyroch kilometrov.
Ľudia z Červeného Kameňa spravili rojnicu a hľadeli, či parašutisti nevisia na stromoch. „Nenašli sme už nikoho, len padák s prilbou zavesený na strome,“ hovorí jeden z obyvateľov dediny.

„Pilot dokázal stabilizovať lietadlo vo vývrtke, a tak sme mohli vyskočiť. Zachránil nám život,“ hovorí Roman Bakič, parašutista, ktorý prežil zrážku dvoch lietadiel pri Ilave.
„Dvaja z mŕtvych parašutistov nestihli vyskočiť z lietadla a zahynuli v jeho troskách. Tretí parašutista, ktorý letel v druhom lietadle, vyskočil, no nepodarilo sa mu zachrániť,“ hovorí parašutista Roman Bakič, ktorý nešťastie prežil.

Prezident Andrej Kiska vyslovil sústrasť rodinám obetí zrážky lietadiel z nemocnice v Plzni, kde mu dnes operovali bedrový kĺb. „Keď som sa prebral z narkózy, neveril som, že sa na Slovensku stalo ďalšie letecké nešťastie. Každý deň umierajú ľudia, ale takéto tragédie nám pripomínajú, aký je život krehký.“
Zdravotný stav ani jedného z piatich parašutistov si nevyžadoval hospitalizáciu. Na brífingu v trenčianskej fakultnej nemocnici to povedal minister zdravotníctva Viliam Čislák. (tasr)
Minister vnútra Robert Kaliňák povedal, že na mieste leteckej tragédie je viac ako 200 hasičov, záchranárov a policajtov, ktorí sa chystajú prehľadať celý priestor, aby pozbierali čo najviac dôkazov dôležitých na objasnenie prípadu. (tasr)
Z lietadiel L-410 sa v Česku doteraz vyrobilo viac než 1100 kusov. Dostali sa do 50 krajín na piatich kontinentoch, najviac do Ruska a do Afriky.
Lietadlo po zrážke môže začať nekontrolovane klesať a rotovať. Vtedy je problém dostať sa von z lietadla, vysvetľuje športový pilot.
Do Fakultnej nemocnice v Trenčíne prijali štyroch ľudí. Podľa Aleny Šmatlákovej zo sekretariátu sú pri vedomí a komunikujú. Nemocnica s poliklinikou v Považskej Bystrici zatiaľ neprijala ani jedného zo zranených ľudí. (tasr)
Parašutisti, ktorým sa podarilo vyskočiť z lietadiel, prešli z lesa po vlastných. Mali len ľahšie zranenia. V súčasnosti sú všetci na letisku v Slávnici, píše HNonline.sk.
„Zatiaľ nevieme o tom, že by šlo o technickú príčinu. Jednou z verzií je, že lietadlá boli príliš blízko seba, a vinou povedzme poryvu vetru sa mohli dostať do kontaktu. Ale definitívne to budeme vedieť až po vyšetrení nehody,“ hovorí Juraj Gyenes z Leteckého a námorného vyšetrovacieho útvaru.
Konečná bilancia leteckej nehody je sedem mŕtvych a 31 zranených. Potvrdil to hovorca ministerstva zdravotníctva Peter Bubla.
Všetky obete nešťastia sú Slováci. V jednom z lietadiel bol aj jeden Čech – kameraman, ktorý prežil.
Lietadlá sa mali zraziť asi 1,5 km nad zemou. Svedkovia nešťastia tvrdia, že sa piloti snažili do poslednej chvíle vyhnúť pádu do obytnej štvrte. Ak by sa im to nepodarilo, obetí nešťastia by mohlo byť oveľa viac. (Topky)
Podľa štátneho podniku Letecké prevádzkové služby Slovenskej republiky bolo na palube oboch lietadiel celkovo 39 osôb. „Lietadlá vykonávali let podľa pravidiel za viditeľnosti zeme v neriadenom vzdušnom priestore,“ povedali zástupcovia úradu.