Michal ČervenýCesta k zdraviuPodcast Denníka NRadíme športovcomŠportová vedaŠportové podcasty Denníka NTelo v 21. storočí17. apríla 2021Kedy jesť, keď chceme chudnúť či efektívne trénovať? Vedec Sedliak hovorí aj o prerušovanom hladovaníPríklad dánskych zdravotných sestier ukazuje, že práca na zmeny môže byť karcinogén.
Renata KalenskáKoronavírusPrírodaRozhovory16. apríla 2021Riaditeľ pražskej zoo: O covide sa menšie zoo boja hovoriť. U nás zasiahol gorily aj mačkovité šelmyV pondelok sa pražská zoologická záhrada po polroku opäť otvorila pre návštevníkov. Zvieratá absenciu ľudí pociťovali, niektoré si ale podľa riaditeľa zoo Miroslava Bobka stihli zvyknúť.
Zuzana VitkováVeronika FolentováTomáš VasilkoKoronavírusOčkovanie proti koronavírusu16. apríla 2021Mám čakať na Pfizer alebo sa dať očkovať AstraZenecou? Čo majú robiť tehotné? A ako chráni prvá dávka? (otázky a odpovede)
Vitalia BellaCesta k zdraviuRodičovstvoRozhovoryVzťahy16. apríla 2021Psychológ Martin Jára: Muži potrebujú pochopiť, že sláva, moc a bohatstvo im kvalitný život nezaistia
Vladimír LeksaKoronavírusOčkovanie proti koronavírusu16. apríla 2021Budúcnosť je vo vakcínach bez injekcií a rýchlotestoch z kože. Päť rýchlych správ o koronavíruse
HistoryWeb.skHistória14. apríla 2021Čo odhalí „stratené zlaté mesto“ o živote starovekých Egypťanov?Egyptský tím archeológov pod vedením známeho archeológa a popularizátora starovekého Egypta Zahiho Hawassa minulý týždeň avizoval nový objav „strateného zlatého mesta“ v oblasti Luxoru. Prečo je tento nález taký významný?
Otakar HorákČlovek13. apríla 2021Vysoko odborná terminológia odrádza aj vedcov. Vedecký jazyk znižuje citovanosť štúdiíŽiaden z často citovaných článkov nepoužíval špecifickú terminológiu v názve a takmer vo všetkých často citovaných článkoch tvoril podiel vysoko odborných slov v abstrakte menej ako 1 percento.
Vladimír LeksaHistóriaPríroda13. apríla 2021Prvou botaničkou bola poštárka bez školy. Izabela Textorisová zostavila náš najkrajší herbár
Otakar HorákCERNPrírodaVesmír13. apríla 2021Náznaky novej fyziky? Experimenty z CERN-u a Fermilabu sú možno na stope novej častice alebo silyNové experimenty, ktoré namerali odchýlky od štandardného modelu, považuje slovenský fyzik za „veľmi zaujímavé“. „Takých anomálií nie je veľa,“ dodáva Tomáš Dado o význame nových zistení. Podľa fyzika však len ďalšie experimenty ukážu, čo vedci naozaj objavili a čo to spraví so štandardným modelom.
Petr VavrouškaKoronavírusRozhovoryTechnológieZdravotníctvo13. apríla 2021Koronakríza ukázala, že nevieme pracovať s dátami, neuveriteľne plytváme potenciálom, hovorí odborník na umelú inteligenciu
Tomáš ČorejCesta k zdraviuRadíme športovcom13. apríla 2021Ľadová voda má podľa štúdie negatívny vplyv na rast svalov. Profesor Hamar vysvetľuje, čo to pre vás znamená
Petr KoubskýHistóriaVesmír12. apríla 2021Život celebrity Gagarina rýchlo omrzel. Čo všetko sa muselo udiať, kým sa dostal do vesmíru„Nebojte sa, som sovietsky občan a práve som sa vrátil z vesmíru,“ vysvetľoval Jurij Gagarin prekvapeným dedinčankám po nepresnom pristátí.
Zuzana VitkováTechnológieVesmír12. apríla 2021Gagarin nevedel, že sa hlási do vesmírnej misie. Či sa vráti, nebolo isté, pred jeho letom zlyhala polovica štartovBojový pilot Jurij Gagarin zvládal tlak s ľahkosťou. Počas čakania na štart a riešenia technických problémov si pospevoval a do riadiaceho bunkra ohlásil: „Nálada je výborná, cítim sa výborne.“
Otakar HorákCesta k zdraviuČlovekKoronavírusRodičovstvoRozhovoryVzťahy12. apríla 2021Psychoterapeutka: Samovražedné správanie stúpa, ide o dôsledok dlhodobého vyčerpania
HistoryWeb.skHistória12. apríla 2021Traja obyvatelia Prešporka záhadne zahynuli v rajskej záhradeV roku 1837 našli v Prešporku tri ľudské telá. Podľa dobových klebiet zahynuli traja muži pri vyvolávaní duchov. Okolo ich temnej smrti vzniklo mnoho vtedajších legiend. Aký dosah mala táto záhada na dejiny Bratislavy?
Karol SudorRozhovoryVesmír11. apríla 2021Tretia cesta Američanov na Mesiac sa zmenila na boj o život astronautov. Čo presne sa stalo v Apolle 13?Odborník na kozmonautiku a lety do vesmíru Juraj Petrovič vysvetľuje, ako a prečo nastal v kozmickej lodi výbuch a aké chyby na Zemi mu predchádzali. Apollo 13 odštartovalo presne pred 51 rokmi.
Zuzana VitkováTechnológieVesmír10. apríla 2021NASA sa pokúsi o prvý let na cudzej planéte. Helikoptéra na Marse nesie aj suvenír z lietadla bratov WrightovcovTakmer dva mesiace od pristátia rovera Perseverance na Marse vyskúša NASA helikoptéru, ktorú tam priniesol.
Tomáš VasilkoKoronavírusOčkovanie proti koronavírusu9. apríla 2021Aj pri Sputniku už hlásili úmrtia po očkovaní, nemuseli však súvisieť s vakcínouAk zaočkujete milión ľudí, do mesiaca vždy tisíc zomrie, hovorí slovenský vedec.
Eva ŠtefankováKoronavírusVzťahyZasiahnutí koronou9. apríla 2021Keď pomáhame druhým, sme šťastnejší. Empatia sa dá aj naučiť, tvrdia psychológovia
Zuzana VitkováESET Science AwardMorálkaPodcast Denníka NRozhovoryTechnológie8. apríla 2021Je problém, ak nerozumieme, ako umelá inteligencia triedi životopisy či radí o prepustení väzňa, hovorí odborníkOdborník na etiku v technológiách Juraj Podroužek v rozhovore vysvetľuje, že umelá inteligencia svet tak skoro neovládne. Problémom sú skôr naše predsudky v dátach, ktorými ju kŕmime.
Otakar HorákČlovekKoronavírus8. apríla 2021Prieskum: Na Slovensku sme obmedzili kontakty výraznejšie ako v ČeskuPočet ľudí, ktorí o sebe hovoria, že na prelome januára a februára a potom v marci 2021 úplne obmedzili svoje kontakty, je dvojnásobný v porovnaní s decembrom 2020.
Otakar HorákKoronavírusOčkovanie proti koronavírusu8. apríla 2021Vedci sa zastali vakcíny od AstraZenecy: Výhody očkovania vysoko prevyšujú možné rizikáDenník N oslovil štyroch slovenských vedcov a lekárov, aby zhodnotili najnovšie dianie okolo vakcíny od AstraZenecy.
Monika Pascoe MikyškováOhrozené druhyPríroda8. apríla 2021Na Slovensku sa vyskytuje deväť druhov poniklecov, ohrozuje ich aj trhanie do kytícÚbytky počtu lokalít poniklecov sú spôsobené aj premenou lokalít s ich výskytom na poľné kultúry a vinohrady, intenzifikáciou využívania a rekultiváciou lúk a pasienkov, ťažbou piesku alebo vápenca.
Otakar HorákKoronavírusPríroda8. apríla 2021Namiesto ruží môžu cítiť výkaly. Covidovým pacientom ničí porucha čuchu sociálny aj intímny životNiektorí covidoví pacienti trpia parosmiou. Ide o skreslený čuchový vnem, keď sa vône, ktoré boli príjemné, zmenia na nepríjemné pachy. „Niektoré pacientky hovorili, že všade cítia vývratky, akoby sa povracalo dieťa,“ uvádza lekár Pavel Doležal.
Mirek Tóda8. apríla 2021Okrem jazyka, ktorému skoro nik nerozumie, majú aj svojskú DNA. Vedci skúmali, ako sa Baskovia líšia od iných EurópanovVeľká genetická štúdia skúmala odlišnosti medzi Baskami. Predpokladá sa, že ich jedinečný jazyk euskara zohral rolu v ich izolácii.
HistoryWeb.skHistória7. apríla 2021Čo jedli a pili Kelti?Archeológovia zistili, čo jedli v minulosti Kelti. Mäso pravdepodobne konzumovali vo väčšej miere príslušníci keltskej elity. Bežnou súčasťou stravy boli obilniny. Počas archeologických výskumov sa podarilo zistiť, že Kelti často jedli aj ovocie a zeleninu. Zvyšky jedla sa často nachádzajú v hroboch, kde boli uložené ako milodary. Medzi obľúbené alkoholické nápoje patrili víno, medovina a pivo.
Zuzana VitkováDlhý covidOčkovanie proti koronavírusuRozhovory6. apríla 2021Pneumológ: Lieky proti kašľu majú zmysel, ak preň nemôžete spať. Cez deň je často zdravšie kašľaťVáclav Koucký spolupracuje na štúdii, ktorá skúma zvuk kašľa pri covide. V rozhovore vysvetľuje, ako môže zvuk kašľa pomôcť pri diagnostike, či vieme rozlíšiť infekčný kašeľ od neinfekčného alebo kedy treba kašeľ tlmiť a kedy je zdravšie kašľať.
Vitalia BellaCesta k zdraviuRodičovstvoRozhovoryVzťahy6. apríla 2021Sexuologička: Deti trávia hodiny sledovaním porna a rodičia si myslia, že majú online vyučovanie
Otakar HorákKoronavírusPríroda6. apríla 2021V práci majú spacák, robili aj 12 hodín denne. Na úrade verejného zdravotníctva už mapujú aj varianty koronyNa úrade verejného zdravotníctva v Bratislave spustili v marci sekvenovanie genómu nového koronavírusu. Denník N navštívil laboratórium úradu, aby sme videli, ako vyzerá práca na sekvenátore.
Vitalia BellaCesta k zdraviuZdravotníctvo1. apríla 2021Genetické testy dokážu odhaliť predispozíciu na rakovinu. Je lepšie o nej vedieť alebo nevedieť?Peter a Zuzana absolvovali genetické testy, aby vedeli, či zdedili predispozíciu na rakovinu. Výsledky zásadne ovplyvnili ich život.