
Veda
Minúta po Minúte
V piatok sa v piatich slovenských mestách uskutoční 17. ročník Európskej noci výskumníkov. Najväčšie vedecko-popularizačné podujatie minulý rok navštívilo 140-tisíc ľudí, tento rok sa bude venovať najmä umelej inteligencie a vode.
Schránka so vzorkami z planétky Bennu úspešne pristála v púšti v USA. Americká sonda ich nabrala v roku 2020. Je to prvý raz, čo sa Spojeným štátom podarilo na cudzej planéte nazbierať materiál a dopraviť ho naspäť na výskum.
Vývinový biológ Peter Fabian získal prestížny ERC grant vo výške 1,5 milióna eur na výskum ochorenia čiernych kostí. Podľa údajov z tohto roka trpí týmto ochorením na celom svete 1 355 ľudí, z nich viac ako 200 je zo Slovenska. Vysoký výskyt vedec vysvetľuje nahromadením genetických mutácií v rodinách na severe Slovenska, kde v minulosti často dochádzalo k príbuzenským sobášom.
Naša spoločnosť ešte nie je na eutanáziu nastavená, vraví odborníčka Jana Červenáková a spomína napríklad distanáziu, teda predlžovanie procesu zomierania. „Dnes dokážeme pri živote dlhodobo udržiavať nevyliečiteľne chorého a samostatne života neschopného človeka. Zbytočne tým predlžujeme utrpenie.“
Vedcom sa po prvý raz podarilo izolovať a dekódovať molekuly RNA dávno vyhynutého tvora. Išlo o 130-ročný exemplár tasmánskeho tigra, čo je ľudový názov vakovlka tasmánskeho.
U ľudí žijúcich s dlhým covidom, ktorí boli pre ťažký priebeh choroby hospitalizovaní, je podľa novej britskej štúdie vyššia pravdepodobnosť poškodenia niektorých vnútorných orgánov.
India sa pokúsila obnoviť spojenie so svojím pristávacím modulom a roverom na Mesiaci, tieto snahy však zatiaľ neboli úspešné. Indická organizácia pre výskum vesmíru uviedla, že v pokusoch bude pokračovať.
Existuje pravdepodobnosť 1 k 1 750, že do roku 2300 sa asteroid Bennu zrazí so Zemou. Nešlo by však o udalosť, ktorá by vyhladila život. „Deštrukcia by bola regionálna, nie globálna,“ vraví astronóm Peter Vereš. Rovníkový priemer Bennu je pol kilometra. Asteroid, ktorý prispel k vyhubeniu dinosaurov, mal 10 kilometrov.
Vzorky z asteroidu Bennu, ktorý by sa v roku 2182 mohol zraziť so Zemou, pristanú v Utahu. Odhadom pôjde o 250 gramov vzácneho materiálu. Asteroidy sa nazývajú aj „fosílie vesmíru“, lebo obsahujú prvky z počiatku slnečnej sústavy. „Akákoľvek nová informácia o zložení planétok ako Bennu poskytuje cenné informácie o našom počiatku,“ vraví astronóm Marián Jakubík.
Organizátori Eset Science Award predstavili tohtoročné finalistky a finalistov, z ktorých vzíde trojica laureátov. Hlavným motívom piateho ročníka je „Veda bez hraníc“. Mená laureátov sa verejnosť dozvie 12. októbra o 20.10 na slávnostnom galavečeri.

Cirkev si uplatňovanie slobodnej vôle predstavuje ako zákaz eutanázie, vraví odborníčka na zdravotníctvo Jana Červenáková. „Medicína poskytuje úžasné možnosti, ako predĺžiť ľudský život, ale treba to robiť aj za cenu ľudského utrpenia? Lekári sú programovo vedení k takzvanej víťaznej medicíne za každých okolností. Keď začnú strácať pacienta, nevedia, čo s tým.“
Všetko nasvedčuje tomu, že hmyz je jedlo budúcnosti. Obsahuje tiež chitín, látku podobnú rastlinnej vláknine, ktorá je prospešná pre trávenie. Myši, ktorým bola podávaná, mali najnižší prírastok hmotnosti, nižšie hodnoty telesného tuku a lepšie odolali obezite.

Astronomický ústav SAV v Tatranskej Lomnici dnes oslavuje 80. výročie svojho založenia. Prečítajte si archívnu reportáž o tom, ako vyzerá život vedcov v jeho observatóriu na Lomnickom štíte. „Neraz sa stalo, že sme zbalení každú chvíľu pozerali na teplomer, kedy teplota aspoň o trochu stúpne, aby nás zviezli dole,“ hovorí astrofyzik Pavol Schwartz.
Fajčenie spôsobuje predčasné starnutie a odvykanie môže tento efekt zvrátiť. Rozsiahly výskum analyzujúci údaje takmer pol milióna ľudí priniesol zistenie, že fajčenie skracuje koncové fragmenty chromozómov bielych krviniek.
NASA sa chce pri výskume UFO posunúť od senzácií k vede. Súčasný záujem o mimozemšťanov vysvetľuje astronóm Ľubomír Hambálek ako dobový trend. „Ľudia sa v histórii stále snažili vysvetliť nevysvetliteľné – raz to boli duchovia prírody, inokedy čarodejnice, dnes sú to mimozemšťania.“
Americká sonda OSIRIS-REx sa presne o týždeň pokúsi o jedinečný manéver. Vo výške 102-tisíc km nad Zemou uvoľní schránku so vzorkou z planétky Bennu, ktorá podľa plánu dopadne v púšti v Utahu. Ak sa to podarí, bude to pre NASA prvá úspešne dopravená vzorka z cudzej planétky.
Ukazovanie len správnych riešení je menej ako polovica úspechu, vraví o matematike učiteľ Zbyněk Kubáček. V rozhovore vysvetľuje, čo na matematike ľudí často odrádza, čo si myslí o Hejného metóde učenia aj prečo nie je za povinnú maturitu z matematiky.

Nerád počujem, že niekto nemá bunky na matematiku, základy dokáže zvládnuť každý, vraví v rozhovore matematik Zbyněk Kubáček, ktorého prednášky majú na YouTube viac ako dva milióny videní. „Počul som príbehy, ako rodičia dieťaťu vsugerovali frázy typu ‚ani my sme nevedeli matematiku, ani tebe to nepôjde, ale musíš to nejako prežiť‘. Tam sa dá očakávať, že u dieťaťa vznikne pocit, že na to nemá.“

Brodili sme sa oravským rašeliniskom Sosnina, obrovským prírodným bazénom s rastlinami z doby ľadovej. Hľadali sme vzácny druh ostroplod biely, ktorý tu má jedinú známu lokalitu výskytu na Slovensku, a pozreli sa, ako rašelinisko akumuluje vodu v krajine.
Prečo vidíme iluzórne tváre, napríklad Ježiša na toaste? Tento sklon sa počas života mení a rolu môže hrať aj oxytocín, naznačuje nový výskum. Napríklad matky v šestonedelí, ktoré majú zvýšenú hladinu tohto hormónu, vo zvýšenej miere vidia iluzórne tváre. „Pravdepodobne to podporuje vzťah medzi matkou a dieťaťom,“ píše sa v štúdii.