Otakar Horák22. februára 2019Izrael chce byť štvrtou krajinou, ktorá pristane na Mesiaci. Sonda úspešne odštartovalaO Mesiac je v ostatnom období nebývalý záujem. „Mesiac je logickým prvým cieľom pri letoch ľudí do hlbokého vesmíru. Zrejme budeme svedkami skoršieho opätovného pristátia ľudí na Mesiaci ako prvého pristátia na Marse,“ vraví astronóm.
Otakar HorákRozhovory20. februára 2019Kozmonaut Bella: Štart rakety je riadený výbuch, no nemal som strach. Ak ho máte, robíte chybyPred 20 rokmi, 20. februára 1999, letel Ivan Bella ako prvý slovenský občan do vesmíru. Strávil v ňom 7 dní, 21 hodín, 56 minút a na stanici Mir vykonal viacero vedeckých experimentov.
Otakar Horák20. februára 2019Prvý slovenský kozmonaut letel do vesmíru pred 20 rokmi. Ivan Bella si myslel, že vyberú koleguObaja slovenskí piloti, Ivan Bella aj Michal Fulier, sa na let do vesmíru pripravovali 11 mesiacov. Kto poletí, sa dozvedeli iba pár dní pred štartom rakety.
Otakar Horák14. februára 2019Rozlúčili sa s marťanským vozidlom Opportunity. Namiesto 90 dní trvala misia skoro 15 rokovSpojenie sa nedarilo nadviazať od júna minulého roka.
Otakar Horák30. januára 2019Kozmický inžinier: Vesmír nebol nikdy tak blízkoV Open Cosmos skrátili výrobu nanosatelitov z rokov na pol roka a cenu stlačili na 600-tisíc eur.
Otakar Horák25. januára 2019Slovenský vedec pracuje s najcitlivejším röntgenovým ďalekohľadom, skúma mihotanie objektov vo vesmíreMihotanie akréčneho disku nie je náhodné a vedci v ňom hľadajú určité časové vzory. „Keď ich nájdeme, dokážeme ich spojiť s určitými fyzikálnymi javmi, keďže všetky fyzikálne procesy majú charakteristické časové škály,“ vraví slovenský astrofyzik.
Tomáš Kolár16. januára 2019Zaznamenali záhadné signály z ďalekého vesmíru, ich pôvod je nejasnýZ 13 rádiových zábleskov sa jeden nezvyčajne opakoval. Prichádzal zo zdroja vzdialeného 1,5 miliardy svetelných rokov.
Martina Hestericová7. januára 2019Aké by bolo padnúť do čiernej diery? Vedci spravili videoPodľa vedca ide o lepšiu a realistickejšiu ilustráciu sveta v blízkosti čiernej diery, než bola zobrazená v známom filme Interstellar.
Tomáš Kolár4. januára 2019Bola priekopníčkou vesmírneho výskumu, zomrela matka Hubblovho teleskopu Nancy Grace RomanováCelý život bojovala za väčšie zastúpenie žien vo vede a podporovala mladých ľudí, aby robili vedu.
Otakar Horák3. januára 2019Číňania pristáli na odvrátenej strane Mesiaca, je to len začiatokČína sa zmenila z rozvojovej krajiny na jednu z globálnych veľmocí a ako taká má veľké ambície aj vo výskume vesmíru, myslí si astronóm Ján Svoreň z SAV.
Martina HestericováRozhovory3. januára 2019Astrofyzik: Život mimo Zeme nájdeme počas nasledujúceho desaťročia, možno dvoch
Otakar Horák2. januára 2019Sonda New Horizons vykonala úspešný prelet okolo telesa na okraji slnečnej sústavyĽudstvo dosiaľ neskúmalo teleso, ktoré by bolo v takom pôvodnom stave alebo bolo také vzdialené od Slnka ako Ultima Thule.
Tomáš Kolár14. decembra 2018V blízkosti Zeme preletí „vianočná kométa“, uvidíte ju aj voľným okomWirtanenova kométa bola aj pôvodným cieľom európskej misie Rosetta (ESA), ale kvôli odloženému štartu sonda nakoniec cestovala ku kométe 67P/Čurijumov-Gerasimenko.
Tomáš Kolár11. decembra 2018Na odvrátenej strane Mesiaca má prvýkrát v histórii pristáť sonda, čínska Čchang’e 4 už vyštartovalaHoci sa odvrátená strana Mesiaca niekedy označuje ako „tmavá strana“, je osvetlená Slnkom podobne ako tá privrátená a prechádza aj rovnakými fázami. „Tmavý“ v tomto kontexte znamená „neviditeľný“ zo Zeme.
Tomáš Kolár10. decembra 2018Sonda Voyager 2 po 41-ročnej púti opustila heliosféru a vstúpila do medzihviezdneho priestoruAmerický úrad pre letectvo a vesmír (NASA) potvrdil, že sonda Voyager 2 už je v medzihviezdnom priestore.
Tomáš Kolár10. decembra 2018K asteroidu doletela sonda NASA, na Zem povezie vzorky vesmírneho materiáluS priemerom 500 metrov je Bennu považovaný za jeden z 26 asteroidov s perfektnou veľkosťou. Aj preto si ho v NASA vybrali.
Tomáš Vasilko23. novembra 2018Sonda prvýkrát preskúma vnútro Marsu, ak zvládne sedem minút hrôzy pri pristávaníV pondelok sa sonda InSight pokúsi pristáť na planéte.
Tomáš Kolár22. novembra 2018Možno objavili „dvojča“ nášho Slnka, hviezdy sú vzdialené 184 svetelných rokovHľadanie súrodencov Slnka prebieha už celé desaťročia. Nájdenie týchto – dlho stratených – súrodencov nám môže poskytnúť prehľad o zrode skupiny hviezd, ich rozptyle v galaxii, ako aj o šírení života naprieč vesmírom.
Martina Hestericová5. novembra 2018V centre našej galaxie potvrdili prítomnosť čiernej dieryVedci zverejnili doposiaľ najdetailnejšie pozorovania materiálu obiehajúceho v blízkosti centra našej galaxie. Výsledky potvrdili, že v centre Mliečnej dráhy sa nachádza supermasívna čierna diera.
Otakar HorákRozhovory15. októbra 2018Slovenský inžinier pracoval na misii k Merkúru. Naším domovom je nielen Zem, ale celá slnečná sústava, vravíKozmický inžinier JÁN BALÁŽ z SAV pracoval šesť rokov na vývoji častí planetárnej iónovej kamery určenej na analýzu chemických prvkov Merkúra. Štart k planéte je naplánovaný na sobotu.
Tomáš Kolár13. októbra 2018Asteroid v tvare ľudskej lebky preletí okolo Zeme už druhýkrát, môže ísť o mŕtvu kométuKométa mohla o svoj chvost prísť pri častých preletoch okolo Slnka.
Tomáš Kolár5. októbra 2018Objavili novú planétku, Goblin je jedným z najvzdialenejších objektov slnečnej sústavyTrpasličia planétka s názvom Goblin by mohla ukázať cestu k hypotetickej planéte X.
Otakar Horák27. septembra 2018Top 20 fotiek mapuje históriu NASA, americká vesmírna agentúra oslavuje 60 rokovNASA začala fungovať pred 60 rokmi, 1. októbra 1958. Prinášame výber najzaujímavejších fotiek, ktoré mapujú príbeh americkej vesmírnej agentúry.
Tomáš Kolár24. septembra 2018Družicou po prvý raz zachytili vesmírny odpadKozmický inžinier Ján Baláž zo SAV považuje vesmírne upratovanie v budúcnosti za zrejme nevyhnutné.
Tomáš Kolár20. septembra 2018Prvým vesmírnym turistom bude japonský miliardár, Elon Musk predstavil posádku kozmickej lodeJusaku Maezawa by sa mal k Mesiacu vydať so skupinou umelcov v roku 2023.
Martina Hestericová11. septembra 2018Na Jupiteri objavili veľkú modrú škvrnu, vedci merali magnetické pole planétyŠkvrna predstavuje oblasť s veľmi silným magnetickým poľom.
Tomáš Kolár7. septembra 2018Vesmírny výťah už nemusí byť iba sci-fi. Japonskí vedci robia prvý krok k lacnejšiemu cestovaniu do kozmuUž o pár dní vypustia japonskí vedci do vesmíru miniatúrnu verziu prvého orbitálneho výťahu.
Otakar Horák16. augusta 2018Slovenský vedec zistil, že čierne diery zabraňujú, aby sa v galaxiách zvaných červené hrudy tvorili nové hviezdyVedci pozorovali červené hrudy röntgenovým ďalekohľadom Chandra, ktorý na obežnej dráhe Zeme prevádzkuje NASA.
Martina Hestericová27. júla 2018Na stretnutí hviezdy s čiernou dierou otestovali Einsteinovu teóriu relativityDvadsaťšesť rokov trvajúci experiment sa uskutočnil okolo centra našej galaxie.
Otakar Horák26. júla 2018Na Marse našli jazero s tekutou vodou. Nie je to záruka, že tam je život, vraví slovenský vedecVedci si myslia, že jazero nie je zamrznuté, lebo obsahuje veľké množstvo solí, ktoré by mohli posunúť bod mrazu až na mínus 74 stupňov. Je však otázne, či by v takom nehostinnom prostredí mohli prežiť nejaké organizmy.