Denník N

Opozičný vyzývateľ prešovského župana: Kotleba tu nemá šancu, kupovanie rómskych hlasov postrážim

Primátor Levoče Milan Majerský, kandidát KDH, SaS a OĽaNO na prešovského župana. Foto – TASR
Primátor Levoče Milan Majerský, kandidát KDH, SaS a OĽaNO na prešovského župana. Foto – TASR

KDH, SaS a OĽaNO sa v Prešovskom kraji spojili a proti Petrovi Chudíkovi zo Smeru postavili mladého levočského primátora Milana Majerského.

Kandidát KDH, SaS a OĽaNO na prešovského župana Milan Majerský hovorí,

  • kto dostal KDH mimo parlamentu a prečo sa stiahol z boja o predsedu;
  • akým predsedom je Alojz Hlina;
  • ako chce spolupracovať s premiérom Robertom Ficom;
  • čo si myslí o obvineniach župana Petra Chudíka zo Smeru, že si kupoval rómske hlasy;
  • prečo nemá Kotleba v Prešovskom kraji šancu;
  • ako chce udržať otcov rodín doma, aby nechodili na týždňovky na západ.

Prečo chcete byť županom? V Levoči už nie je čo robiť?

Všade, aj v kraji je ešte čo robiť. Pozícia župana v Prešovskom kraji je pre mňa veľkou výzvou. Bol som však oslovený politickými stranami a starostami z nášho kraja. Máme nejakú víziu, ako zmeniť kraj, a máme teraz na to aj šancu.

Nie je nefér odísť z postu primátora rok pred ukončením volebného obdobia?

Nemyslím si, že by to bolo nefér. Myslím si, že aj zo župy sa dá pomôcť napríklad Levoči.

Po parlamentných voľbách, keď KDH vypadlo z parlamentu, ste chceli kandidovať na post predsedu hnutia. Tesne pred zjazdom ste kandidatúru stiahli, pretože v KDH vám chýbala vôľa meniť stanovy a odvaha starej garnitúry odísť a dať priestor novým tváram, nápadom a myšlienkam. To bola dohoda s Alojzom Hlinom?

V žiadnom prípade. Keď som kandidoval, okresní delegáti mali požiadavku, aby nový predseda KDH bol na plný úväzok, a chceli, aby som rezignoval na primátora mesta. Ak by som vtedy rezignoval, vrátim sa k vašej otázke, to by bolo nefér voči mojim voličom, pretože som bol len viac ako rok vo funkcii primátora.

Vtedy ste povedali, že cítite zodpovednosť za ľudí, ktorí vás zvolili. Teraz už teda necítite?

Cítim aj teraz, ale po troch rokoch už vidieť kus dobrej roboty. Rozhodne sa dá viac pomôcť okresu aj mestu z postu predsedu samosprávneho kraja, než z postu predsedu politickej strany.

Je Alojz Hlina dobrým predsedom?

Alojz Hlina je iným predsedom. Doterajší predsedovia vzišli zo samotného KDH, zatiaľ čo Hlina prišiel z inej politickej strany a jeho energia pomohla naštartovať menší vzrast. Do KDH priniesol nové myšlienky, nových ľudí, a preto si myslím, že aj s jeho pomocou sa KDH dostane späť do politického spektra.

Je kontroverznosť Hlinu pre KDH dobrá?

On nie je kontroverzný, on len podáva témy iným, viditeľným spôsobom. Keď niekto upozorní v parlamente, že napríklad nebankovky sú zlé a ožobračujú ľudí, tak tam si to nikto nevšimne. Akonáhle niekto trochu teatrálnejším spôsobom zamuruje nebankovku, zrazu si to všimne polícia a médiá a zrazu sa v základoch otrasú aj politici, ktorí o tomto rozhodujú. Niekedy je dôležitejšie to, aby sa jasnejším a hlasnejším spôsobom hovorilo o veciach, ktoré sú v spoločnosti zlé. Na toto má Alojz Hlina nos.

Dotiahne KDH späť do parlamentu?

To ešte neviem. Funkčné obdobie predsedu aj predsedníctva je dva roky. V prípade, že predsedom bude aj počas najbližších volieb, myslím si, že áno. V prípade, že predsedom nebude, ale ostane v predsedníctve, taktiež áno. KDH je naštartované, aby sa vrátilo, a Hlina tomu dáva energiu. Každý deň je niekde, obchádza mestá a obce, stretáva sa s ľuďmi a to nemáme pred parlamentnými voľbami. Pracuje na plný úväzok.

Jedným z vašich partnerov po prípadnom zvolení bude aj predseda vlády Robert Fico. Aký je podľa vás politik? Čo si o ňom myslíte?

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Župné voľby 2017

Teraz najčítanejšie